הוספה / הסרה מרשימת תפוצה 
הרעלת אגוזי מקדמיה

הרעלות לא רגילות....

ד'ר עמיאל שלמה

כך לאחר כמעט תשע עשרה שנים של עבודה אינטנסיבית כרופא וטרינר , שאתה כבר משוכנע שראית הכול ואתה יודע הכול צצו להו שלוש הרעלות בכלבים שונות וחריגות ועמן גם שיעור מאלף בבוטניקה ומלאכת הבישול....

עם שחר .. חמש לפנות בוקר מתקשרת אלי בעלת הכלב "פוץ'" כי הינו במצב גופני קשה , אינו מסוגל לעמוד על רגליו , והוא קודח מחום.. עם הגיעו למרפאה בבירור ההיסטוריה הרפואית של הכלב מסתבר כי הכלב אכל כמות נכבדה של אגוזי מקדמיה.הכלב השתתק בפלג גופו האחורי והיה עם חום גבוה.
באמצעות הזרקת חומר מסוים גרמתי לכלב להקיא. תוכן הקיא אשש את החשש כי אכן הכלב אכל אגוזי מקדמיה רבים.

 

ההיסטוריה והקליניקה הזכירה לי כי יתכן שיש קשר בין הדברים.. וכך בבדיקה מהירה בספרות המקצועית אני מגלה להפתעתי ולשמחתי כי אכן מתוארת הרעלה של אגוזי מקדמיה, הרעל נפוצה מאוד בארצות הברית קצת פחות בארץ..

הרעלן באגוז טרם זוהה אולם ידוע כי די ב 20 גרם של אגוזים לק'ג משל גוף כלב על מנת לעורר את הקליניקה תוך 12 שעות מעת האכילה הכוללת דיכוי מערכת העצבים, הקאות, חום גבוה
החלמה מאירוע ההרעלה מתרחשת תוך 24 שעות

כל הסתיימה לה הרעלה אחת ושבוע לאחר מכן הרעלה "חדשה" בעל הכלב "שחורי" חובב בישול אוהב לבשל לכלבו ארוחות גורמה... והכלב כמובן משתף פעולה.. בונזו דוגלי הם מחוץ לאופנה כאן אנחנו עוסקים בחביתות, ופשטידות.

כך החליט בעלי הכלב "שחורי" להעניק לכלב ארוחת גורמה משובחת הכוללת חביתת בצל, שלושה במספר.
נושא הארוחה נשכח, אלא שמספר ימים לאחר הארוחה הגיע, "שחורי" למרפאה בתלונה לשתן דמי ועכור.
בחינת ההיסטוריה לא העלתה דבר, נלקחו דגימות דם ושתן למעבדה, אלא שבשלב מאוחר יותר בשיתוף פעולה מרשים של הבעלים, רשת האינטרנט התקשרה בעליו של שחורי לדווח כי חביתת הבצל. היא היא הבעיה.. ואנו דנים בהרעלת בצל.

בצל ושום מכילים מספר חומרים רעילים לכלבים. אותם חומרים גורמים לפגיעה בכדוריות הדם האדומות, הפגיעה העיקרית הינה בהמוגלובין ובשל כך עוברת כדורית הדם האדומה שינוי. כאשר הכדורית הפגועה מגיעה לטחול היא עוברת פירוק, במידה ומספר רב של כדוריות אדומות עוברות פגיעה פירוש הדבר כי נוצרה אנמיה המוליטית. הסימנים הראשוניים הינם הקאות, שלשולים חולשה, פגיעה בכבד שינויים בצבע השתן.

כל צורה של בצל עשויה לפגוע (בצל מטוגן, מרק בצל), וכמות קטנה יש בה כדי לגרום להרעלה.
הכלב קיבל את הטיפול הנכון והמתאים ואנו מאחלים לו בריאות מקרב לב.

וכך לסיומו של חודש סוער עמוס במקרים רפואיים והרעלות התקשרה אלי גל אסיסטנטית העבר ממרפאתי בשבי ציון לדווח כי כלבתה השוויצרית ( נולדה וחיה בשוויץ) מראה סימנים של בחילות והקאות ולשונה הולכת ומשחירה.. כל זאת כתוצאה מאכילת הצמח הרעיל
פילודנדון PHILODEDROM.


בבדיקה מהירה בספרות המקצועית אכן הצמח הינו רעיל אולם בבדיקה מעמיקה של הצמח גילינו כי רבים טועים ומשייכים את הצמח Mostera או כפי שהוא מופיע בשמו הנפוץ SWISSE CHEESE PLANT  כצמח הפילודנדרון. שניהם רעילים וזהים במראם החיצוני אלא שבמוסטירה ניתן להבחין בחורים רבים המופיעים על גבי העלים ממש כגבינה שוויצרית...

הרעלות אלו ממחישות את החשיבות באיסוף אינפורמציה חיונית לקיחת היסטוריה ברורה טרם הופעת הסימנים הקליניים.
הרעלות ביתיות נוספות המדווחות בתחום הרפואה הוטרינרית הינן:

שוקולד- כמות קטנה עלולה להרעיל ת הכלב . החומרים הרעילים הם טיוברומיד וקפאין הנמצאים בקקאו, סימני ההרעלה הינם סימנים עצביים ולבביות ולעתים מוות.
ענבים וצימוקים- טעימים אך קטלניים המובילים לעתים לכשל כליות .

הרשימה ארוכה ומורכבת , חובת הזהירות עלינו בני האדם האחראים לאיכות ובטיחות חיות המחמד שבחזקתנו.

 ד'ר זרצקי את עמיאל מרפאות וטרינריות בע'מ   www.vetmed.co.il                               

צור קשרלייבסיטי - בניית אתרים