הוספה / הסרה מרשימת תפוצה 
OLD DOG VESTIBULAR SYNDROM
 
 
בשעות הצהריים הכלבה "טילי " לפתע החלה ליפול על צד שמאל ללא יכולת להתרומם, הראש נטה שמאלה, העיניים ריצדו לכל מיני כיוונים. הבעלים מיד יצרו קשר עם המרפאה והגיעו לטיפול חירום.
                                        
היסטוריה:

טילי היא כלבה מאד מבוגרת (בת 17.5 שנים ) מגזע לברדור מעורב, מטופלת היטב, מחוסנת ובריאה באופן כללי. הכלבה יוצאת לטיולים רק בלווי הבעלים.  באותו יום בו התרחש האירוע לא היו סימנים מקדימים, הכלבה או הבית לא טופלו ברעלנים, לא הוחלף מזון והכלבה לא קיבלה שום תרופה מיוחדת.


בדיקה פיזיקאלית:

טילי, הכלבה לא מסוגלת ללכת או לעמוד, אלא רק לשכב על צד שמאל עם הראש נוטה שמאלה.
בניסיון להשכיב על צד ימין - הכלבה התנגדה ולא ניתן היה להניע אותה מהנטיה שמאלה.
 בבדיקת עיניים היה ניסטגמוס סיבובי. האוזניים היו נקיות בבדיקה באוטוסקופ.
תוצאות הבדיקה הנירולוגית ממקמות את מקור התחלואה במערכת שווי המשקל.
מלבד תוצאות אילו לא נראה עדות לטראומה, הלב והריאות נשמעו תקינים.
 
אבחנות אפשריות:
  • דלקת של האוזן התיכונה או הפנימית
  • טראומה
  • גידול במערכת שווי המשקל או גידול באוזן התיכונה
  • מחלות אנדוקריניות בעלות השפעה על מערכת העצבים (תת פעילות של בלוטת התריס, סכרת,קושינג )
  • הרעלה
  • זיהום
  • מחלת כבד
 
אבחון:

בנוסף לבדיקה הרפואית ובדיקה נירולוגית מקיפה כחלק מתהליך האבחון נלקח דם  ונבדק מידית לרמות גלוקוז (סוכר), ערכי תפקוד כילייה וכבד, כל התוצאות היו בגדר הנורמה הסבירות לגילה של הכלבה. בנוסף בוצע ספירת דם בכדי לשלול תהליך זיהומי, בבדיקה נראה מעט ספירה לבנה נמוכה.
על פי ההיסטוריה והבדיקות, האבחנה הסבירה היא OLD DOG VESTIBULAR SYNDROM.
האבחנה של תחלואה זו נעשית על דרך השלילה של גורמים אחרים לסימנים דומים כאשר לא קיימת בדיקה ספציפית לאבחון מדויק. (ביצוע בדיקות כמו CT למוח או דגימת CSF (נוזל שידרה ) אפשריות אך לא נדרשות מכיוון שאילו בדיקות יקרות בעלות סיכון וניתן להמתין ולראות האם יש שיפור מהיר תוך מספר ימים ). 
 
טיפול:

לא קיים טיפול ספציפי למחלה. ניתן זריקה של חומר דמוי אספירין ופרמין למניעת בחילה, סחרחורת והקאות. בנוסף ניתן טיפול תומך בנוזלים (מכיוון שלכלבה אין תאבון ולעיתים תכופות המחלה מלווה בהקאות ). הומלץ בבית מנוחה מלאה, האכלה ומתן תרופות נוגדות בחילה והקאות באם ידרש.
 
פרוגנוזה:

לרוב קיימת החלמה טבעית תוך 1-3 שבועות (מלווה בשיפור משמעותי תוך 3 ימים ), אך לעיתים גם אחרי ההחלמה נשארים סימנים של חוסר שווי משקל בהליכה והטיה של הראש.
במקרה של "טילי " לאחר קבלת הטיפול במרפאה הכלבה שוחררה הביתה ולמחרת הגיעה להמשך טיפול כאשר היא הולכת לבד ומקשקשת בזנב. הבעלים ואנחנו נדהמנו לראות שיפור תוך פחות מיממה של כלבה שאיננה מתקשרת עם הסביבה ואיננה מתפקדת לכלבה עירנית ומאושרת כהרגלה.
 

 ד'ר זרצקי את עמיאל מרפאות וטרינריות בע'מ   www.vetmed.co.il                               

צור קשרלייבסיטי - בניית אתרים