הוספה / הסרה מרשימת תפוצה 
תסחיף דם אורטי בחתולים
Aortic thromboembolism (ATE)
פטולוגיה קטלנית אקוטית בחתולים, כשנוצר קריש דם באיזור מסויים בגוף בדר"כ בעליה השמאלית בלב .


 הקריש נסחף עם זרם הדם עד שהוא נתקע בכלי דם קטן שהוא לא מצליח לעבור בו.. באיזור הזה נוצרת חסימה . כ90 אחוז מהתסחיפים נתקעים בקצה אבי העורקים (בהתפצלות) .

אך לפני זה איך קריש דם נוצר ?

קריש דם נוצר ב 3 דרכים :


1. כאשר הדם עומד
2. במצב של קרישות יתר
3. וכאשר ישנה פגיעה בדפנות כלי הדם
כשהקריש חוסם איזור מסויים הוא מונע את מעבר הדם ואיתו את מעבר החמצן לרקמה . תהליך זה נקרא היסקמיה . כשלרקמה מסויימת לא מגיע חמצן נוצרים בה רעלים , ושכשהחסימה נפתחת חוזרים כל הרעלים במהירות מהאיזור שהיה ללא חמצן , לאשר הגוף . דבר מסוכן שיכול להוביל למוות .

סימנים קלינים :

בדרכ הבעלים לא מודעים לשום בעיה לפני שקורה ההתקף הראשוני . החתול משמיע קולות או שוכב על הרצפה. ישנם קשיי הליכה  . נשימה כבדה ומהירה עם פה פתוח . בבדיקה פיסיקאלית ניתן להרגיש בהבדלים בצבעים של כפות הרגליים האחוריות לעומת הקדמיות . לעיתים הדופק ברגליים האחוריות לא מורגש , וכפות

הרגליים יהיו יותר קרות מהרגליים הקדמיות וצבעם ישתנה               . 
במקרה הזה לרוב מגלים גם בעית לב בהקשבה ללב .ובעצם בשליש מהחתולים עם בעית לב מפתחים תסחיף דם שמוביל לפגיעה חמורה ואף מוות .

תמיד צריך לזכור במקרים כאילו לשלול בעיות בעמוד שידרה , פריצות דיסק ,או סרטן בעמ"ש

הטיפול במקרה זה קשה מאוד:

דבר ראשון הוא הטיפול בכאב . התסחיף גורם לכאבים עזים ולכן צריך להשתמש בתרופות משככות כאבים.

דבר שני הוא טיפול נוזלים שחשוב מאוד לשמירה על לחץ הדם ועל עזרה בהתמודדות מול ניזקי ההיסכמיה

בטיפול בתסחיפים יש שימוש רב בתרופות שמונעות קרישה כגון הפרין, קלאקסאן ישנם תרופות שתפקידים להמיס קרישי דם . תרופות אילו נלקחו מהרפואה ההומנית אך ברפואה וטרינרית המצב קצת שונה . תרופות כמו סטרפטוקינאז ואורוקינאז נראו כגורמות ליותר אפקטים שלילים מחיוביים ומחקרים הראו שהשימוש בתרופות גרם להיפרקלמיה ודימומים
אפשרות נוספת היא ניתוח . אך גם פה הסטטיסטיקה לא לטובתנו וראו שברוב המקרים לאחר הניתוח הפצינט שורד רק חודשיים לאחר הניתוח .

אז לסיכום תסחיפי דם הם אירוע מסוכן מאוד שקורה ב30 אחוז מהחתולים עם בעיית לב .

הטיפול בו כולל טיפול בכאב , מניעת יצירת קרישים חדשים , טיפול ברעלים שחוזרים למחזור הדם , שמירה על זרימת דם תקינה לשאר הגוף והדבר החשוב לטפל גם במה שגרם לקרישה.
 ד'ר זרצקי את עמיאל מרפאות וטרינריות בע'מ   www.vetmed.co.il                               

צור קשרלייבסיטי - בניית אתרים