הוספה / הסרה מרשימת תפוצה 
דף הבית >> הצגת מקרים רפואיים >> לגדל נמר...בבית...
 
ד"ר עמיאל שלמה – מרפאה וטרינרית שבי ציון
 
בישראל חיים חתולי חצר רבים, ויחד איתם מסתובבים חתולי בית, המשוטטים להנאתם מתוך רצון של בעל החתול לאפשר לו את החופש המתאים. חתולים משוטטים הולכים לאיבוד, נפצעים בקרבות רחוב ותאונות דרכים, מעבירים מחלות זה לזה (ובמיוחד איידס החתוליםFIV  העובר באמצעות נשיכות או מגע מיני) ופוגעים בחיי הטבע העירוניים. ציפורי שיר וחיי הטבע באזורים עירוניים נמצאים לעיתים בסכנה לאור אופי הצייד של החתול המשוטט.
 
לפני שנה התפרסם בכתב העתAnimal conservation  מחקר של מדענים מאוניברסיטת שפילד בבריטניה, הנושא את השם: "הירידה באוכלוסיות הציפורים העירוניות והפחד מחתולים". הם התבססו על מודל מתוחכם שניסה להעריך את היקף הפגיעה של תקיפות חתולים. החוקרים הגיעו למסקנה שהחתולים פוגעים קשה בכושר ההתרבות וגידול הגוזלים של ציפורי שיר. הסיבה לכך היא שהפחד המתמשך מנוכחות החתולים משבש את חיי הציפורים, ופוגע בהצלחתן של ציפורי השיר לגדל את גוזליהן. הפתרון המוצע הוא להגביל את תנועת החתולים, והנגזרת לכך היא שעלינו לדאוג לכל צרכיו של החתול ה"כלוא" בבית, לתלות פעמון על צוואר החתול כדי שהציפורים ירגישו בהתקרבותו, לתכנן פינות האכלה לציפורים העירוניות ולצמצם את גודל השטח שבו הן נאלצות לתור אחר מזון.

 

כך פושטת מגמה בעולם הנאור לשמור את החתול סגור בבית כל היום. כדי להבין כיצד החתול עבר הסתגלות לחיים בקרבת האדם עלינו לחזור אחורה להיסטוריית החתול הביתי, אשר אביו הקדמון היה חתול הפרא שחי לפני כ- 3000 שנה. במהלך השנים החתול התרבה ונדד ברחבי אירופה, אסיה ואפריקה והסתגל בהדרגה לסביבות אקלים שונות. עם הזמן הוא הפך לחובב משחק, חסר פחד מאדם ובעל יכולת נהדרת להתאים עצמו לסביבה חדשה. ביות החתול נעשה לאחרונה יחסית, לעומת הכלב שעבר ביות לפני כ- 15,000 שנה והפרה שהביות שלה היה לפני כ- 7,000 שנה. לפיכך מרבית החתולים לא עברו סלקציה להיות חתולי בית ה"חיים במאסר" 24 שעות ביממה. רק חלק מהחתולים מקורם בחתולים גזעיים הנענים לדרישות האדם המודרני לחיות ולהתקיים במקום סגור שאינו פתוח לסביבה. אוכלוסיה רחבה של חתולים לא מתאימה לביות וקשר הדוק עם בני האדם, שהוא בניגוד גמור לאופי החתול החי בלהקות. חתול הבית נאלץ לחיות יום יום כ"חיל בודד" (solitary behavior) , בניגוד מוחלט לאופיו הטבעי.
 
לכן התקופה הראשונה לביות חתול החצר הינה קריטית - במיוחד 2-8 השבועות הראשונים. מאוחר יותר יקשה על בעליו להתאימו לתנאי הבית, והחתול יראה יותר ויותר סימנים להתנהגויות המאפיינות את חתול הרחוב. תכונות אלו הינן תורשתיות ולעיתים אינן מאפשרות לחתול לחיות בקרבת האדם אם לא עבר הסתגלות מתאימה.
 
על מנת להתאים את סביבת חייו של חתול הרחוב לבית, עלינו להבין מהו אופי חייו בחצר:
 • החתול טריטוריאלי ונע סביב מזון וחיפוש אחר מקורות מזון.
 • זכרים מראים התנהגות טריטוריאלית יותר מנקבות.
 • סימון הטריטוריה מתבצע הן על ידי הזכר והן על ידי הנקבה בהטלת שתן ושריטות של חפצים אנכיים.
 • המבנה החברתי של החתולים משתנה מהתנהגות של חתול בודד ועד לחיים בלהקות, כשהכוח המניע הוא מקורות המזון.
 • נצפו מעט מאד קרבות בין נקבות, אך קרבות רבים בין זכרים על חתולות מיוחמות.
 • הנקבות חברותיות יותר ונשארות קרוב יותר לטריטוריה שלהן, בעוד שהזכרים יפליגו למחוזות רחוקים בחיפוש אחר נקבות.
 • החתול יחפש ויאתר מקומות מסתור במקומות נמוכים או גבוהים, כאשר מקומות גבוהים מאפשרים לחתול ה"צייד" לסקור ולסרוק את הסביבה ולהיות מוכן לכל סכנה, וכך לנוח בשלווה.
 • החתול מבלה כ-19 שעות ביום בשינה, ובשאר הזמן הוא עסוק בחיפוש אחר מקורות מזון ומים ומקומות מחבוא, ובשמירה על הטריטוריה שלו.
 
 
כך מוצא את עצמו החתול המבוית "כלוא" בבית או דירה עם כל ההתנהגויות הסטריאוטיפיות הרגילות שלו בטבע: שריטות, הטלת שתן, טיפוס על וילונות, אגרסיביות כלפי הבעלים, חרדות, בעיות אכילה, ווקאליזציה, פעילות יתר ועוד, מה שלא מפריע לחתול אך מפריע מאד לבעליו...
עלינו לקחת אחריות ולדאוג לחתול אשר בבעלותנו באופן נכון ומתאים, על מנת למנוע את כל הבעיות האלה. ברוב המקרים יש פתרון באמצעות טכניקות שונות וטיפול רפואי. מה צריך לעשות?
 
 • לאמץ את החתול לא יאוחר מגיל של 8 שבועות.
 • לדאוג לאספקה סדירה של מזון מאוזן בכמויות קטנות מספר פעמים ביום (צייד...).
 • לתת סביבה ראויה, ללא רעש, אזור נקי ומואר המאפשר לחתול לטפס, להתחבא, "לצוד" ולשחק.
 • לספק לחתול מקום מתאים להטיל את מימיו – רצוי לשים יותר מארגז חול אחד, וכן לא לתת אוכל על יד ארגז החול, להניח את ארגז החול במקום שקט ולא רועש (כדוגמת מכונת כביסה) ולפנות את החול באופן סדיר.
 • להתמודד עם כל גורם העלול לגרום לחתול תנאי עקה (סטרס), כמו חתול חדש ונוסף בבית, כלב חדש וכו'.
 • לאפשר לחתול לשרוט את ציפורניו על משטח מסוים (אני בביתי מצאתי את משטחי ניקוי הנעלים יעילים מאד לנושא).
 
ואל תשכחו -  אתם מגדלים נמר בבית....
 
 
 ד'ר זרצקי את עמיאל מרפאות וטרינריות בע'מ   www.vetmed.co.il                               

צור קשרלייבסיטי - בניית אתרים