בעיות התנהגות אצל כלבים וחתולים

בעיות התנהגות בכלבים וחתולים  - מה אפשר לעשות? הכלב והחתול הפכו להיות חלק בלתי נפרד מבני המשפחה. גם הם, כמו ילדנו, סובלים מאורח חיינו המודרני   המונע מאתנו  לעתים להעניק  להם את מלוא תשומת הלב הראויה. הדבר  מוביל לעתים להופעתן של בעיות התנהגות קשות הפוגמות הן באיכות החיים של  חיית המחמד והן באיכות החיים של בני המשפחה. משפחות רבות "מרימות ידיים" ומוותרות על בעל החיים שבחזקתם , משפחות אחרות חייהן הפכו זה מכבר לסיוט מתמשך.


בעיות התנהגות אצל כלבים וחתולים
בעיות התנהגות אצל כלבים וחתולים

ברצוננו לעדכן כי אין הדברים צריכים להגיע לידי כך !

לרפואה הוטרינרית יש פתרון ולמרפאתנו יש את הידע לתת מענה נכון ומתאים לבעיות אלו. בעקבות הניסיון המצטבר, אנו רואים ברוב המקרים תוצאות טובות! במאמר זה נציג בפניכם מספר בעיות התנהגותיות וכיצד לאתר אותן.

חרדות ופוביות 

חרדה – הינה פחד מפני הצפוי בעתיד. חרדה יכולה להיות התנהגות נורמאלית באם הביטוי הינו קצר טווח ( לדוגמא  – אם הכלב פוחד כל זמן שהוא נמצא על שולחן הבדיקה, אך מתנהג נורמאלי שהוא בחדר הבדיקה עצמו). הבעיה מתעוררת, כשההתנהגות החרדתית מתמשכת (לדוגמא  – חרדת נטישה,פאניקה,חרדה כללית,וכו')

כלבים חרדים ניתן לזהות עפ"י  "שפת הגוף" שלהם: הכלב חסר מנוחה, נמצא  בתנועה מתמדת, עיניו מרצדות, הוא מטיל צואה ושתן לעיתים  באופן לא רצוני, מפהק לעיתים קרובות וחסר שקט. בחתולים נראה – הלחתה, ליקוק תדיר של כפות הרגליים, "מתיחת" האוזניים אחורה, קשקוש מתוח בזנב וכו'. ההתנהגות החרדתית יכולה להיות כללית ,או פוביה  ל נושאים מסוימים כדוגמא: רעמים, רעשים , כלי אוכל... כאמצעי  עזר ניתן להביא למרפאה צילום וידיאו של הכלב על מנת להבין את אופי התנהגותו.

התנהגות הרסנית

מגיעים הביתה ושומו שמיים? הבית הרוס, שבור , חפירות בגינה , שתילים נעקרו ממקומם.

אגרסיביות 

התנהגות אגרסיבית כלפי בעלים הבאה לידי ביטוי ב"איום" ולאחר מכן " נשיכה" . צריך לזכור שתמיד יבוא איום טרם התגובה  הלא נעימה ומומלץ בחום לזהות איום זה. התנהגות אגרסיבית חוזרת ונישנת הינה בעיה התנהגותית שמקורה בין היתר בחרדה. הבעיה ניתנת לטיפול תרופתי בנוסף לחינוך למשמעת בסיסית.

חרדת נטישה 

המדובר בהתנהגות בלתי רצויה המופיעה רק בהעדר הבעלים. כלבים נטושים שאומצו, כלבים המגלים שימני חרדה קיצוניים שלא בנוכחות הבעלים, הדבר בא לידי ביטוי בואוקליזציה, התנהגות הרסנית, הצמדות לבעלים בכל שלב ועוד.

התנהגות כפייתית 

התנהגות שחוזרת על עצמה שוב ושוב ללא הפסקה מבוקר עד ערב.. די בלהתבונן בכלב כדי להתעייף.. רדיפה אחר צל... רדיפה אחר אור... תנועה  סביב ציר מרכזי שוב ושוב .. ליקוק אכילה עצמית לכידת זבובים.. ליקוק עצמים ואכילת עצמים רבים שאינם מזון ריצה לאורך גדר שוב ושוב.. לחקוק ליקוק משטחים... רדיפה אחר הזנב.. טיפול תרופתי במקרים אלו יכול לעזור רק ב 50% מהמקרים. בעיות התנהגות בכלבים וחתולים קשישים

CCDS  היא מחלה אורגנית שסימניה הקליניים נובעים מהידרדרות של חלק או כל היכולות הקוגנטיביות של הפאציינט.

אם כלבכם סובל מאחד מהסימנים הבאים עליכם להגיע עימו בהקדם למרפאה.

חוסר התמצאות בסביבה הקרובה והמוכרת.

חוסר תקשורת עם הסביבה .עם הבעלים או עם כלבים אחרים

שינויים באופי מעגל השינה \ערות (היום הופך ללילה הלילה ליום).

הטלת שתן וצואה ללא שליטה.

שינוי ברמת הפעילות

חרדות


או קיי דוקטור. זיהינו. אז מה עכשיו – צלמו את הכלב בביתו. על מנת שניתן יהיה לבחון את התנהגותו ב"סביבה המוכרת". על מנת לבצע אבחון התנהגותי, אנא זקוקים לזמן.  ברב המקרים ניתן לפתור את הבעיה ההתנהגותית, אך לא לשכוח –  אין המדובר בשינוי המופיע תוך פרק זמן קצר. הטיפול יכלול טיפול תרופתי וטיפול התנהגותי.

69 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול