טפילים חיצונים בכלבים וחתולים

פרעושים

פרעושים הינם טפיל העור הנפוץ ביותר בחיות מחמד. פרעוש החתול Ctenocephalides felis נפוץ ביותר בארצנו עקב תנאי מחייה טובים ביותר: קיץ חם ויבש וחורף מתון. למרות שמו, הפרעוש נפוץ בכלבים ובחתולים.

פרעוש החתול
פרעוש החתול

מחזור חייהם של הפרעושים מתרחש על בע"ח ועל האדמה. המחזור כולל את עקיצת הפרעוש ומציצת הדם אשר מתרחשת על הכלב או החתול, ולאחר מכן הטלת ביצים על הקרקע או באזור הבית. מהביצים יוצאים זחלים אשר מתפתחים לגלמים ואח"כ לפרעושים בוגרים. בדר"כ לא ניתן לראות את ביצים או הזחלים.

                           מעגל החיים של פרעוש החתול
מעגל החיים של פרעוש החתול

הפרעושים מהווים מטרד חיצוני ואף פנימי לחיות המחמד שברשותנו. עקיצת הפרעוש מלווה בהחדרת חומרים לעור בע"ח אשר גורמים לגירוד עז ולעיתים לתגובה אלרגית קשה. בכלבים רגישים הגרוד העז גורם לדלקת עור אשר בעקבותיה יש צורך לטפל בתרופות כגון סטרואידים ואנטיביוטיקה.

פרעוש החתול הוא אחר מהפונדקאים של התולעת השטוחה Dipylidium caninum  התולעת נמצאת במעי הפרעוש. לאחר שהכלב או החתול בולעים את הפרעוש, התולעת בוקעת מן הפרעוש ומתפתחת במעי חיית המחמד ולבסוף משתחררת בצואה. הההדבקה באדם מתרחשת בעיקר בילדים עקב חוסר מודעות להיגיינה.

מעגל החיים של התולעת השטוחה Dipylidium caninum
מעגל החיים של התולעת השטוחה Dipylidium caninum

הסימנים הנפוצים ביותר לנגיעות בפרעושים בחיות מחמד הם התגרדות חריפה ויצירת פצעים בעיקר באזור הזנב. חתולים אף הם סובלים מגרוד עקב העקיצה אך אינם נוטים לגרום לעצמם פצעים.

סימן נוסף הוא פרורים שחורים בפרוות הכלב או החתול. הפרורים הם למעשה צואת הפרעוש ומורכבים מדם מעוכל של הכלב או החתול. הפרעושים עשוים אף לעקוץ את האדם. עקיצתם גורמת אף היא לגרוד ואדמומיות בעור, אך אינה נחשבת למסוכנת.


הטיפול בפרעושים הוא פשוט וקל. חפיפות בשמפו נגד פרעושים ושימוש באבקות שונות הם נחלת העבר, ולעיתים מזיקים יותר מאשר מועילים. קיימים תכשירים שונים אשר הינם יעילים ביותר וקלים לשימוש.

אמפולות של חברת Bayer -Advantage®   נחשבות ליעילות ביותר. מוצרים נוספים כגון Frontline®

או Frontline plus®    אף הם יעילים. מוצר נוסף של חברתBayer  נקרא Advantix®   המוצר יעיל בכלבים אך רעיללחתולים ובנוסף המוצר Revulution נחשב למוצר מאוד טוב מכיון שהוא עובד גם על פרעושים וגם על אקריות אזניים, השימוש באמפולות הוא פשוט ונוח.

לעיתים ישנה כמות גדולה וחריפה ביותר של פרעושים גם באזור הבית וגם באזור המרבץ של בעלי החיים. במקרים אלה אנו ממליצים על ביצוע הדברה מקצועית בתאום עם הוטרינר המטפל.

לסיכום, נגיעות בפרעושים איננה אחת ממכות מצרים. טיפול נכון תוך יעוץ עם הוטרינר המטפל והתאמת תכשירים, תמנע סבל מיותר מחיות המחמד וכן מאיתנו.

בברכת בריאות, צוות המרפאה.

טיפול בטפילים
טיפול בטפילים

 מאת: ד"ר שלומי עמיאל וד"ר רואי להב המרפאה הווטרינרית בשבי ציון

30 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול